Archdiocese Announces 2019 Clergy Assignments

For Immediate Release
Sunday, April 28, 2019

Archbishop William E. Lori, announced today the following priests will retire from active ministry, effective June 30, 2019: Rev. Msgr. Lloyd Aiken (Pastor, Sacred Heart, Glyndon) and St. Charles Borromeo (Pikesville); Rev. C. Doug Kenney (Pastor, St. Peter, Oakland); Rev. Lawrence Kolson (Pastor, St. Stephen, Bradshaw), and Rev. C. Lou Martin (Pastor, Christ the King, Glen Burnie).

Archbishop Lori also announced the following pastor assignments for 2019: Rev. James Proffitt, from Pastor at St. John the Evangelist (Severna Park) to Director of Clergy Personnel, effective July 1, 2019; Rev. Erik Arnold, from Pastor at Our Lady of Perpetual Help (Ellicott City) to Pastor at St. John the Evangelist (Severna Park), effective July 1, 2019; Rev. Michael Triplett, from Pastor at Our Lady of Grace (Parkton) to Pastor at Our Lady of Perpetual Help (Ellicott City), effective July 1, 2019; Rev. Msgr. James Hannon, from Director of Clergy Personnel and Western Vicar to Pastor at Our Lady of Grace (Parkton), effective July 1, 2019; Rev. Patrick Carrion, from Pastor at The Catholic Community of South Baltimore to Pastor at St. Bernadette (Severn), while continuing to serve as Director of Archdiocesan Cemeteries, effective August 1, 2019; Rev. Josh Laws, from Associate Pastor at Our Lady of the Fields (Millersville) to Administrator at The Catholic Community of South Baltimore, effective July 1, 2019; Rev. T. Austin Murphy, from Pastor at Our Lady of Hope (Dundalk)/St. Luke (Edgemere) to Pastor at Christ the King (Glen Burnie); Rev. Ross E. Conklin, Jr., from Associate Pastor at Resurrection (Ellicott City)/St. Paul to Administrator at Our Lady of Hope (Dundalk)/St. Luke (Edgemere), effective July 1, 2019; Rev. Gerard C. Francik, from Pastor at St. Mark (Fallston) to Pastor at Sacred Heart (Glyndon) and St. Charles Borromeo (Pikesville), effective July 1, 2019; Rev. Michael Foppiano, from Pastor at St. Agnes (Catonsville)/St. William of York (Ten Hills) to Pastor at St. Mark (Fallston), effective July 1, 2019; Rev. Isaac Makovo, from Associate Pastor at St. Philip Neri (Linthicum)/St. Clement I (Lansdowne) to Administrator at St. Agnes (Catonsville)/St. William of York (Ten Hills), effective July 1, 2019; Rev. George Gannon, from Pastor at Sacred Heart of Mary (Graceland Park)/St. Rita (Dundalk)/Our Lady of Fatima (Baltimore) to Pastor at St. Stephen (Bradshaw), following a sabbatical, effective January 1, 2020; Deacon Frank Laws as Temporary Administrator, St. Stephen (Bradshaw), July 1, 2019-December 31, 2019; Rev. Jose (Jojo) Opalda, from Associate Pastor at Sacred Heart of Mary/St. Rita/Our Lady of Fatima to Pastor at St. Mary (Govans) and St. Pius X (Rodgers Forge), effective April 1, 2019, and Rev. Thomas Gills, from service as a Military Chaplain to Pastor at St. Peter (Oakland), effective July 1, 2019.

The Archbishop also announced the assignments of Rev. Larry Adamczyk, from Associate Pastor at St. Mary (Hagerstown) to Associate Pastor at St. Philip Neri (Linthicum)/St. Clement (Lansdowne), effective July 1, 2019, and Rev. Joseph Langan, from Associate Pastor at St. Joseph (Fullerton) to Associate Pastor at St. Mary (Hagerstown), effective July 1, 2019.

Media Contact:

Sean Caine
410.547.5378 (office)
443.857.4372 (cell)

Archdiocese of Baltimore

Archdiocese of Baltimore